Кожного дня громадяни та громадянки України продовжують чинити невтомний опір російській окупації та демонструють незламність, відвагу й підтримку України. Цей спротив значно посилився після початку повномасштабного вторгнення
Щоб придушити цей спротив та небажання людей миритись з окупацією, рф ще у 2022 році ухвалила поправки до кримінального та адміністративного кодексів, що передбачає відповідальність за так звану “дискредитацію збройних сил російської федерації”.
Представництво моніторить відповідні судові рішення в окупаційних реєстрах. Станом на 20 вересня 2024 року зафіксовано 979 випадків надходження матеріалів складених за статтею 20.3.3 Кодексу про адміністративні правопорушення російської федерації до т.зв. "судів" на території окупованого Криму та інших органів.
З них у 875 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 17 випадках розгляд матеріалів продовжується. Загалом сукупний розмір застосованих штрафів вже складає щонайменше 26,4 млн російських рублів.
За ознакою статі 377 (43%) постанов винесено щодо жінок, та 497 (57%) – щодо чоловіків. Отже, майже кожна друга особа, яка зазнає переслідування в тимчасово окупованому Криму за проукраїнську позицію, а також зазнає тиску, погроз зі сторони окупантів, — жінка.
Приводом до незаконних затримань слугують дописи та коментарі в соціальних мережах на підтримку України, поширення українських пісень, української державної символіки, осуд окупантів тощо. До прикладу, показовими є такі нещодавні випадки:
Російська ФСБ затримала двох жінок у Севастополі, які нібито передавали відомості про військові об'єкти окупантів на материкову Україну.
Мешканка Криму у соціальних мережах критикувала окупантів, звинувачувала російську армію у воєнних злочинах. Окупанти затримали жінку та змусили просити вибачення на відео.
Мешканка Армянська в соціальних мережах підтримувала Україну, чекала на ЗСУ та критикувала окупантів. Жінку затримали окупанти, змусили просити вибачення на відео, і передали матеріали справи до незаконного "суду".
Мешканка Севастополя в соцмережах критикувала окупантів та висловлювала сподівання на прихід ЗСУ. Жінку затримали окупанти, змусили просити вибачення на відео, склали протокол, матеріали скеровано до незаконного "суду".
Мешканка Севастополя під час розмови з колегами критикувала дії російських військових проти України. Жінку затримали окупанти, змусили просити вибачення на відео та склали протокол, їй загрожує незаконний штраф.
Мешканка Ялти публікувала коментарі в соцмережах із закликами проти окупантів. Окупанти затримали жінку, матеріали справи направлено до окупаційного “суду”.
Жителька села Сонячна Долина Феодосійського району у своїх соціальних мережах висловлювала сподівання на звільнення Криму від окупантів, підтримувала ЗСУ та бажала Україні перемоги. Окупанти склали адміністративний “протокол” за нібито “дискредитацію зс рф” та направили матеріали до “суду”.
Це вкотре доводить, що жіночий спротив окупації в Криму існує, він потужний та потребує того, щоб героїчні вчинки громадянок України були видимими.
Щодня свій спротив окупантам демонструють і активістки руху “Зла Мавка”, які, ризикуючи власною безпекою, поширюють патріотичні листівки, стікери та інші матеріали в окупованих містах Криму, ведуть свої щоденники окупації, поширюють щотижневик зі злочинами окупантів, а також "рублі" з власним дизайном з нагадуванням, що Крим – це Україна. Активістки руху послуговуються укоріненим жінконенависництвом окупантів, які ніколи не підозрюють, що жінки можуть відігравати активну роль в опорі та наближати перемогу України.